Storage

Storage And Tape

Storage Area Network) SAN)

San یک نواوری منحصر به فردی است که مجموعه از سرورها را پوشش می دهد در این تکنولوژی فضای Hosting منحصر به یک سرور خواهد بود و اطلاعات روی Hand drive داخلی سرور ذخیره نمی شود. بلکه این فضای ذخیره سازی در خارج سرور و در ورودی یک شبکه ذخیره اطلاعات قرار می گیرد. این تکنولوژی علاوه بر این سادگی قابلیت گسترش فضا و پهنای باند مصرفی را ایجاد می کند . به دلیل استفاده از سرور های مختلف که شبکه ذخیره داده ها را کنترل می کنند . امکان استفاده از سرویس های .... را در یک Plan واحد امکان پذیر می سازد. Hosting نیاز امروز کاربران اینترنتی به فضای بزرگتر و سرویس های پیچیده تر san را به عنوان یکی از جدیدترین تکنولوژی های مطرح ساخته می شود.

Network-attached storage)NAS)

انبار ذخیره سازی متصل به شبکه NAS دستگاهی است به صورت اشتراکی که در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد . این دستگاه با استفاده از NFS سیستم فایل شبکه ای مختصص محیط های ویندوزی FTP , HTTP و سایر پروتکل های با اجزا شبکه اتباط برقرار می کند . وجود NAS در یک شبکه برای کاربران آن شبکه افزایش کار ... و استقلال از سکو را به ارمغان می آورد و گویی که این انباره مستقیما ٌ به کامپیوتر خودشان متصل است.

یک دستگاه NAS یک وسیله پر سرعت کار آمد تک منظوره و اختصاصی است که در قالب یک ماشین یا جعبه عرضه می شود . این دستگاه طوری طراحی شده است که به تنهایی کار کند و نیازهای خاص ذخیره سازی سازمان را با استفاده از سیستم عامل و سخت افزارها و نرم افزار ها خود در بهترین .... سازد.nas یک دستگاه ذخیره ساز به صورت plug-and-play در نظر گرفته شده که وظیفه آن تامین نیازمندی های ذخیره سازی است. این سیستم با هدف پاسخگویی به نیاز های خاص در کوتاهترین زمان ممکن به صورت بلادرنگ طراحی شده است ماشین NAS برای شبکه های مناسب تر است که انواع مختلف سرور و کد امنیت درآن ها و جود دارند و وظایفی چون پراکسی ، فایروال ، رسانه جریانی و از این قبیل را انجام می دهند.

 در واقع یک شبکه با عملکرد بسیار بالاست مختص انتقال اطلاعات میان سرورها و زیر ساخت مجازی و سیستم های ذخیره سازی می باشد. از این دیدگاه سیستم عامل سرور ، محل ذخیره سازی به صورت Local است. مهمترین تفاوت san با Das آن است که Das در گذشته بیشتر بوده ، اما امروز دیگر مسئله سرعت مطرح نمی باشد. راه اندازی sanو هزینه اولیه آن بسیار بیشتر از سایر تکنولوژی هاست. زمانی بهترین انتخاب است که حجم عظیمی از اطلاعات نیاز به مدیریت دارند و سرعت دسترسی به آنها پر اهمیت است.

San برای Backup گیری از سرورها گزینه مناسبی است و برای Data Base server / media server / mail server در سازمان های بزرگ تنها راه کار موثر است.

از سال 2000 پیچیدگی و هزینه بالای san کاسته شد و این سبب شده تا شرکت های کوچک تر هم به استفاده از san ها روی آوردند

San برای ارتباط میان سرورها از تجهیزات مخصوصی بهره می گیرد . که به آن san fabric گفته می شود فضای موجود در san تحت پارن... مجازی lun ایجاد می سود و به عنوان ...local در اختیار سرور قرار می گیرد. سیستم عامل ها file system مخصوص خود را روی lun ها قرار می دهد.

telegramme